DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Osmaniye 31°C
Az Bulutlu

Kayıp yıllar!

17.08.2019
1.365
A+
A-

Belediye Başkanı Kadir Kara’nın çıraklık ve kalfalık döneminin ardından “ustalık dönemi” nasıl geçecek?

Kara’nın ilk döneminde sosyal belediyecilik, ikinci döneminde ise yatırımlar öne çıkmıştı.

Başkan, belediye tarihinin en büyük yatırımlarını (Masal Park, Devlet Bahçeli Meydanı ve Alt Geçiti) ikinci dönemde kente kazandırmasına rağmen ilk dönemden daha fazla eleştirildi.

31 Mart seçimlerinin üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen dedikodular ayyuka çıktı!

Belediyeye kayyum atandı! Araçlara yakıt alacak para yok!…

Rutin belediye hizmetlerinde bile tepkilere neden olan ciddi aksamalar yaşanıyor. Temizlik hizmetlerinin hiç bu kadar yoğun ve sert eleştirildiği başka bir dönem hatırlamıyorum.

31 Mart öncesi her şey güllük gülistanlık iken, ne oldu da, bir anda her şey durdu!

Belediye el değiştirmediğine ve başka bir parti de kazanmadığına göre tüm bunların nedeni ne?

Ve daha önemlisi bu duruma nasıl gelindi?

Vatandaşa göre, Rahime Hatun Meydanı ve Kapalı Otopark’ın ardından “Masal Park” ölü bir yatırım oldu. Yaklaşık 100 milyon lira harcanan (%50 özkaynak, %50 kredi) Masal Park, geçen sürede belediyeye ve kente katma değer oluşturamadı. Masal Parkı yılda 2 milyon kişinin ziyaret etmesi ve Osmaniye’yi de bölgesel yaşam merkezi yapması bekleniyordu. İhale yoluyla işletmesi kiraya verilen Masal Park’tan alınan yıllık kira, 200 yılda bu yatırımı amorti etmiyor.

Belediye, banka kredilerinden dolayı yılda ortalama 25 milyon lira faiz ödüyor.

Başkanın, belediyeyi ve yöneticisi olduğu birlikleri temsil için şehir dışına ve yurt dışına çıkışlarından dolayı sık sık vekâlet bırakması, kurumda otorite boşluğuna ve yönetim zafiyetine neden oldu.

Başkan yardımcısı ve birim müdürü atamalarında; inisiyatif almayacak, siyaseten rakip olmayacak ve görevinde parlayacak kişiler olmamasına özen gösterildi.

Özkaynak gelirleri popülist yaklaşımlardan dolayı zamanında tahsil edilemedi.

Kent Konseyi yöneticileri, belediye içinden tercih edildiği için amirleri (başkan) üzerinde etki ve baskı unsuru oluşturulamadı.

Siyaset, sivil toplum ve medyadan belediye hizmetleri ve alınacak/alınan kararlara yönelik eleştiri ve değerlendirme yapılmadı. Bir elin parmağını geçmeyen karşı çıkışlar geldi, onlar da çok cılız kaldı.

Uzun bir dönemin ardından Belediye maalesef yeniden rüşvetle anılmaya başladı.

Ortak akıl söylemi uygulamada kendine yer bulamadı. Başkan Kara dönemlerinde vatandaşın fikri sorulan ve ortak akılla alınan hangi karar var ve hangi yatırım yapıldı?

Belediye günden güne şeffaflıktan uzaklaştı. İlk dört yıl, çalışmalarını basınla, partilerle ve sivil toplumla paylaşan başkan, son 6 yıl bundan uzak durdu.

Görevi gereği en rahat ulaşılması gereken başkan, kentte en zor ulaşılan kişi haline geldi! STK’ların aylarca, yıllarca bekleyen randevu talepleri ve haftalarca görüşemediğini aktaran belediye yetkilileri.

Başkanın şahsına olan toplumsal destek günden güne azalıyor. 31 Mart seçim sonuçları bunun en net ve en açık göstergesidir.

Önceki dönemlerde partililerinden aldığı güçlü destek, yerini mecburiyete bırakmış görülüyor.

Geçmiş yıllarda ve son dönemde başkanın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile belediye haberlerine yapılan yorumlardaki farklılık nereden nereye gelindiğini ortaya koymaktadır. Ele alınıp incelendiğinde çok çarpıcı sonuçlar görülecektir.

Maalesef bu gidişat rahatsızlık veriyor ve insanı endişeye sevk ediyor.

2019 ve 2020 yılları Osmaniye için “kayıp yıllar” olacak.

Osmaniye Belediyesi’nin sıkı bir mali disiplin uygulaması, başkanın da ataletten bir an önce kurtulması kaçınılmazdır.

Başkan, biliyor ya da bilmiyor, duyuyor ya da duymuyor, kendisine söylüyorlar ya da söylemiyorlar; bilsin ki, tam bir enkaz edebiyatı yapılıyor!

Selam, saygı ve muhabbetle…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.