DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Osmaniye 30°C
Az Bulutlu

Ruhi Ersoy: AİHM sözleşmesi hükümleriyle de uyumlu olduğu için HDP kapatılsın diyoruz

MHP Genel Başkan Başdanışmanı, 25.-26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması ile ilgili açıklamasını değerlendirdi.

Ruhi Ersoy: AİHM sözleşmesi hükümleriyle de uyumlu olduğu için HDP kapatılsın diyoruz
12.12.2020
378
A+
A-

Prof. Dr. Ersoy, İspanya’da alınan karar ve bununla ilgili AİHİM kararlarına atıfta bulunarak “Genel Başkanımızın ifade ettiği HDP’nin kapatılması gerektiği vurgusu, terör örgütüyle arasına mesafe koymamasına karşılık orantılı bir önlem ve bunun gerçekleşmesi halinde AİHM sözleşmesi hükümleriyle de uyumlu olduğu için HDP kapatılsın diyoruz!” dedi

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Prof. Dr. Ruhi Ersoy şunları söyledi:

“Liderimiz Devlet Bahçeli’nin HDP’nin bir terör sorunu, bölücülük yuvası, fitne tezgâhı ve demokratik güvenliğimize doğrulmuş melun bir silah olduğu gerçeğinden yola çıkarak, kapısına kilit vurulması gerektiğini dile getirmesi, durduk yere ifade edilmiş bir konu değildir.

Şöyle ki; gerek necip milletimizin nazarında, gerek kendi iç hukuk sistemimizde mahkum olan malum güruh ve temsilcileri, başları her sıkıştığında Avrupa’daki sözde işbirlikçilerinden medet umdukları aklı selim herkesin malumudur.

Peki benzer durumlar da Avrupa’da ne olmuştur?

Gelişmiş ülkeler, kendi ülkelerinde terörü desteklemeyi özgürlük olarak kabul etmez, terörü destekleyenlere karşı tavır alır, bu durumu asla baskı ve tehdit olarak görmezler.

Millî Ordusuna hakaret edenlere sert tepki gösterip, bu durumu ifade özgürlüğü olarak algılamazlar.

Merak edenler AB ve ABD’ye bakabilirler! Görecekleri ABD’nin ve bazı AB ülkelerinin PKK‘ya destek verdiği ve PYD’ye sözde ordu kurdurmaya çalıştığı gerçeğidir.

Bu gerçeğe rağmen bizden görünen bir takım aklı evveller de bu AB ve ABD’den iktidar ummaktadırlar.

İSPANYA ÖRNEĞİ

Diğer taraftan, İspanya’ya karşı AİHM’de açılan “Herri Batasuna-Batasuna” davasında verilen gerekçeli kararda; davacı Bask partilerinin terör örgütü ETA ile ilişkileri gerekçesiyle İspanyol mahkemeleri tarafından kapatılmasının “kamu düzeni ve güvenliği açısından gerekli” bir uygulama olduğuna hükmetmiştir.

Bu karar ile siyasi partiler ile terör örgütleri arasındaki ilişkinin kesin biçimde kanıtlanması halinde, söz konusu partilerin yasaklanabileceğine dair AİHM tarafından açıklanmış ilk somut hükümleri içermesi bakımından içtihat oluşturmuştur.

Bu konuyu özetle irdelemek gerekirse; “AİHM, Herri Batasuna Partisi’nin kapatılmasına yol açan beyan ve eylemleri, toplumsal çatışma ortamı yaratmaya yönelenler ve terörizmi destekleyenler olmak üzere iki grupta toplamıştır.

AHİM KARARINDAN ÖRNEK

Bu iki grup Türkiye’deki HDP ile PKK gerçeğine oldukça benzemektedir. HDP eylem ve beyanları ile şiddeti desteklediğini, terörizmle bağlantısı olan kişilerle arasına mesafe koymamış ve hatta bir zamanlar terörü övdüğünü dahi belirtmiştir.

AİHM aynı kararda şiddetin kınanmamasının zımnen onaylanması anlamına geldiğini vurgulamıştır.

Bütün bunlar bir bütün olarak ele alındığında, HDP’nin eylemleri demokratik toplum kavramıyla bağdaşmayan bir toplum modeli olarak ortaya çıktığı görülecektir.

Bu itibarla; Genel Başkanımızın bugün ifade ettiği HDP’nin kapatılması gerektiği vurgusu, terör örgütüyle arasına mesafe koymamasına karşılık orantılı bir önlem ve bunun gerçekleşmesi halinde AİHM sözleşmesi hükümleriyle de uyumlu olduğu için HDP kapatılsın diyoruz!”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.