Bıçakçılarda Kurban Bayramı Yoğunluğu

Kurban Bayramı‘na sayılı günler kala bıçak almak ya da elindeki bıçakları bileyletmek isteyenler bıçakçılarda yoğunluğa neden oluyor.

Bayramda kurban kesecek vatandaşlar, ellerindeki bıçak, satır ve baltaları bileyletmek ya da eskiyenlerinin yerine yenisini almak için bıçakçıların yolunu tutuyor. Osmaniye‘de 3 kuşaktır bıçak üretimi yapan Ali Umuş, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle bir yoğunluk yaşandığını söyledi.

İnsanların elindeki bıçakları bileyletmek ya da yeni bıçak almak için dükkanlarına geldiğini dile getiren Umuş, “Bayram öncesi başlayan yoğunluk Kurban Bayramı’ndan 10-15 gün sonrasına kadar devam eder. İyi bir kurban bıçağı 25-30 liradan başlar. Piyasada 10 liraya da bıçak var ama kalitesine güvenilmez. Biz bu mesleği 1936’den beri yapıyoruz. Dedemle başladı, babam devam ettirdi, şimdi de biz sürdürüyoruz. 3 nesildir bıçak üretiyoruz.” diye konuştu.

İyi bir kurban bıçağının usta ellerden çıkması gerektiğini dile getiren Umuş, şunları söyledi:

“Öncelikle iyi bir bıçağın iyi bir ustanın elinden geçmiş olması gerek. Ağzının dövülerek açılması lazım. Piyasada şu an ucuz ama kalitesiz bıçaklar dolaşıyor. İyi bir bıçağın geriden incelerek açılması gerek. Şimdiki üreticiler ucunu ufaktan açıp parlatıp satıyor. Aynı yaprak gibi olmalı bıçak. Yoksa ikinci kurbanda körelir gider. Bizim bıçağın farkı dövme olması ve eski ustaların elinden çıkması. Yeni nesil bıçağı rastgele biley taşına vurup geçiyor. İyi bir bıçağın kağıdı hatta kılı kesmesi gerek. 5 liraya bıçak alıyorlar ama bileylemesi 2 lira. O bıçak kalitesiz bıçak.”

Bıçakçı Ahmet Kör de bayram öncesi yoğunluğun arttığını ifade ederek, günde en az 200-250 bıçak bileylediklerini, bir o kadarı için de randevu aldıklarını söyledi. Bıçak satışlarının da arttığını ancak eskisi gibi olmadığını aktaran Kör, yoğunluğun bayram sonrasında da devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum

DİĞER HABERLER