Kadirli’de Okul Aşısı Uygulaması Devam Ediyor

Kadirli’de, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle 1. sınıf ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik okul aşısı uygulaması devam ediyor.

Kadirli ilçe sağlık Müdürlüğü personelleri (Doktor,Ebe,Hemşire,sağlık memuru)Genişletilmiş Bağışıklama proğramı kapsamında uygulanan ulusal çocukluk dönemi aşılama takvimine göre,2018-2019 Eğitim öğretim döneminin başlamasıyla ilkokul 1.sınıflara KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları ve DaBT-İPA (difteri-boğmaca –tetanoz-çocuk felci / dörtlü karma Orta okul 8.snıfta öğrenim gören öğrencilere de,Td-(erişkintip difteri-tetanoz) aşı uygulamaları ilçe genelinde merkez ve tüm köylerde yapılıyor.

İki hafta önce başlanılan ve önümüzdeki hafta sonuna kadar aşı uygulaması devam edeceği belirtilirken,1.sınıflarda 2 bin 8.sınıflarda ise bin öğrencinin aşılanması hedefleniyor.

Ortaokul öğrencileri aşıdan dolayı memnuniyetlerini dile getirirken,ilk defa aşı olan 1.sınıf öğrencileri de heyecan ve panikliklemelerini gizleyemediler.

İlçe sağlık müdürlüğü personellerinden Doktor Esra Kundakçı,Kadirli bölgesinin okul çağı aşılamasının devam ettiğini bu uygulamada 1.sınıf ve 8.sınıflara aşılarını yaptıklarını önümüzdeki hafta sonu da aşılama işlemini tamamlayacaklarını belirtti. Aşılama işlemlerinde sağlık personellerinin üstün performansları dikkat çekerken,okul idarelerinden de sağlıkçılara övgü dolu sözler geldi.   Hanifi Dörtgöz 

Yorumlar

Yorum