Polis, soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı

Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri, havaların soğumasıyla birlikte artan sobadan kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı çalışma başlattı.

Yapılan çalışmalar kapsamında evlere kadar giderek soba yakılmasını anlatan polisler, ayrıca zehirlenmelere karşı vatandaşlara “Soba zehirlenmeleri ve alınacak önlemler” başlıklı broşürlerden dağıttı.

Özellikle havaların soğuması ile ve ısınma ihtiyacının ortaya çıkmasıyla beraber sobadan sızan karbonmonoksit gazına bağlı zehirlenme olayları meydana geldiği vatandaşlara hatırlatıldı.

İlimizde soba kullanımının yoğun olduğu mahallerde konuk oldukları ikametlerde sobanın uygun kurulumu, soba yakılması, karbon monoksit zehirlenmesinin belirtileri, zehirlenen kişiye nasıl ilk yardım yapılması gerektiği ve karbon monoksit zehirlenmesine karşı alınacak tedbirleri vatandaşa basit ve pratik bir şekilde aktararak bilgilendirme yapan polisler, “Doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür” uyarısında bulundular. Ayrıca lodoslu havalarda sobaların yakılmamasını, yüksek engellerin baca üzerine etkisi, bacanın yeri, bacanın temizliği ve soba borularının bacaya girişi noktasında dikkat edilmesi gerekenleri uygulamalı bir şekilde anlattılar.

Sobanın yanlış kurulumu veya yakılması neticesi meydana gelebilecek üzücü olayların meydana gelmeden önlenebilmesi amacıyla yapılan bilgilendirme, bilinçlendirme ve duyarlılık oluşturmaya yönelik uygulamadan çok memnun olduklarını belirten vatandaşlar, başta İl Emniyet Müdürü olmak üzere polis ekiplerine teşekkür ettiler.

Yorumlar

Yorum