Tivibu'dan TV yayıncılığı ve kullanıcı alışkanlıklarında yenilikler

Tivibu, kullanıcılarına en iyi TV deneyimini yaşatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ekonomi 15.06.2023, 11:18
Tivibu'dan TV yayıncılığı ve kullanıcı alışkanlıklarında yenilikler

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom’un TV platformu Tivibu, dünyanın önde gelen entegre bilgi ve iletişim teknolojileri çözümü liderlerinden ZTE ve Netaş iş birliğiyle yenilenen ara yüzünü ve sadece Tivibu'da olan yeni yaşam kanalı "Tivilife"ı tanıttı.

Yenilenen güçlü teknolojik yapısı, gelişmiş yayın özellikleri, zengin içeriği ile televizyon izleme ve yayıncılık deneyimini üst seviyeye çıkaran Tivibu'nun yenilenen ara yüzüne ilişkin tanıtım etkinliği Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu'nda gerçekleştirildi.

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk Telekom olarak her alanda ilklere öncülük ederken, kullanıcı dostu yenilikçi özellikleri sundukları Tivibu ile televizyon izleme alışkanlıklarını ve yayıncılık anlayışını değiştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Yayın hayatına başladığı günden itibaren Türkiye'deki kullanıcı deneyimine yönelik alışılmışın dışında yenilikçi özellikler sunan ve gerçekleştirdiği ilklerle sektöre yön veren Tivibu'nun bu alandaki yol gösterici vizyonuna hız kesmeden devam ettiğini belirten Önal, "Tivibu'nun teknolojik altyapısının dönüşümü için 2 yıldır süregelen çalışmalarımızı başarıyla tamamlayarak platformumuzu yeniledik. Yeni ara yüzümüz ve kullanıcı dostu özelliklerimizle TV izleme deneyimini yeni teknolojilerle kişiselleştirerek bir üst seviyeye çıkarıyoruz. Teknoloji alanındaki birikimimizi aktardığımız Tivibu ile kullanıcı deneyimini yeni nesil teknolojilerle bir üst seviyeye çıkarıyoruz." diye konuştu.

Önal, Türk Telekom olarak bugüne kadar teknolojik liderliklerini uzun soluklu kılacak pek çok çalışmanın mimarı olduklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Teknolojik birikimimizi sağlıktan ulaşıma, kültür sanattan eğitime kadar birçok farklı sektöre başarıyla aktardık. Adımımızı attığımız her alanda ilklere öncülük ettik. Bu geleneğimizi yayıncılık sektörü özelinde de başarıyla sürdürdük. Ülkemizde IPTV yayıncılık dönemini biz başlattık. Türkiye'nin yeni nesil TV ve eğlence platformu Tivibu ile geleneksel televizyon yayın anlayışını kökten değiştirdik.

Geliştirdiğimiz kullanıcı dostu teknolojilerle kullanıcılarımızı ayrıcalıklı televizyon deneyimi ile tanıştırdık. TV platformumuz Tivibu'nun kullanıcı deneyimini güçlendiren yeni ara yüzü, 7 gün geri al, Benim Kanalım gibi farklı özellikleri ve ilkleri barındıran Tivibu Multiscreen Platform'u ile kullanıcılarımıza en iyi deneyimi sunuyoruz. Yenilenen arayüzü ile Tivibu'nun TV izleme deneyimini bir üst seviyeye çıkarırken, platformu birbirinden değerli ve özel içeriklerimizle zenginleştirmeyi sürdürüyoruz.

Bugün Tivibu'nun bu imkanlarını yeni yaşam kanalımız Tivilife'ın geniş içerik yelpazesiyle birlikte duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tivilife; yerli ve yabancı programları harmanlayan yayın akışı ile en özgün ve özel içerikleri izleyicilerle buluşturacak. Geziden yemeğe, sağlıktan modaya, doğadan spora, eğlenceden hobilere, girişimcilikten teknolojiye yeni trendleri izleyicilere sunacağız. Tivilife’ın yepyeni ve zengin program seçkisiyle hayatın nabzını tutan bir yaşam kanalı olacağına inanıyoruz."

- "Tivibu ile televizyon izleme alışkanlıklarını ve yayıncılık anlayışını değiştirmeyi sürdürüyoruz"

Ümit Önal, Türkiye'de dijital dönüşümün öncüsü Türk Telekom olarak her alanda ilklere öncülük ettiklerini belirterek, "Bu geleneğimizi yayıncılık sektöründe de başarıyla sürdürmeye devam ediyoruz. Ülkemizde IPTV yayıncılığını 2010 yılında ilk kez Türk Telekom olarak bizler başlattık.

Teknoloji alanındaki birikimimizi, Tivibu ile geleneksel televizyon yayıncılığını değiştirerek ve daha ileriye taşıyarak zenginleştiriyoruz, kökten değiştirmiş oluyoruz. Alışılmışın dışında yenilikçi teknolojiler sunduğumuz ve gerçekleştirdiğimiz ilklerle de sektöre yön verdiğimiz Tivibu ile bu alandaki yol gösterici vizyonumuzu bugün bir adım daha ileriye taşıyoruz." dedi.

Kullanıcı deneyimini yeni teknolojik özelliklerle bir üst lige çıkardıklarını vurgulayan Önal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tivibu ile televizyon izleme alışkanlıklarını ve yayıncılık anlayışını da değiştirmeyi sürdürüyoruz. Kullanıcı dostu yeni bir platform, yeni bir arayüzümüz var. Aynı zamanda içerik açısından da daha zenginleştirilmiş bir TV platformumuz var. Bugün sanatın kalbi Atatürk Kültür Merkezi'nin kalbini oluşturan Türk Telekom Opera Salonu'nda bu yenilikleri kamuoyuyla ve izleyicilerimizle paylaşıyoruz. 7 gün geri al özelliği bizim 'alameti farikamız' diyebilirim. Onun yanında Benim Kanalım ve Bana Özel menüleri yine öne çıkan bu platformun özelliklerinden biri.

Diğer yandan birbirinden değerli içerikler var artık. Tivibu, futboldan tenise, basketboldan voleybola, espordan Formula 1'e sporun her alanında var. Zengin sinema kanallarımız, dünyaca ünlü dizi-belgesel kanallarımız, çocuk kanallarımız var. Bugün burada duyuracağımız en büyük yenilik ise geniş içerik yelpazesine sahip Tivilife kanalımız. Tivilife Türkiye'nin en yeni yaşam kanalı. Burada yemekten sağlığa, modadan doğaya, spordan sanata, dijital trendlere ve yeni trendlere, çok zengin bir yelpazede çok güncel bir içeriği izleyicilerimizle buluşturacağız."

ZTE Corporation Avrupa ve Amerika Bölge Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng ise ZTE olarak operatörlerin altyapı modernizasyonunu hızlandırmasına her zaman destek olduklarını söyledi.

Türk Telekom, ZTE ve Netaş'ın yakın iş birliğiyle hayata geçirdikleri Türkiye'nin en büyük IPTV/OTT altyapı dönüşümlerinden birini duyurmanın heyecanını yaşadıklarını anlatan Peng, şu değerlendirmede bulundu:

"ZTE'nin ileri teknoloji ürünü IPTV/OTT çözümü, yerel bulut mimarisiyle tasarlanmış olup Türk Telekom'a en iyi erişimi ve esnekliği sunuyor. Türk Telekom Tivibu, ZTE ve Netaş tarafından geliştirilen, en yeni yapay zeka ve büyük veri teknolojileriyle derinlemesine entegre olan platformu en iyi kullanıcı deneyimi sunuyor.

Ayrıca Netaş AR-GE'sinin geliştirmeleriyle Tivibu; IPTV, Android TV, Apple TV, Smart TV, mobil, tablet ve web dahil olmak üzere her türlü platform ve cihaz arasında ayrıcalıklı deneyim sağlıyor. Türk Telekom ile gerçekleştirdiğimiz bu projenin, dünya çapındaki IPTV/OTT pazarındaki pek çok operatör ve iş ortağı için iyi bir referans kaynağı olacağına inanıyor, dijital inovasyonu hep birlikte şekillendirelim istiyoruz.

- Kullanıcı dostu yenilikçi teknolojiler

Dijital platformlardaki trendlere ve yeni nesil cihazlara uygun yeni ara yüzüyle Tivibu'da 7 güne kadar geri alma özelliği ile geçmiş yayınlar TV rehberi menüsünden izlenebiliyor. Kullanıcının geçmiş izleme alışkanlıklarına göre seveceği filmlerden oluşan ve Türkiye'de bir ilk olarak, hayata geçirilen Benim Kanalım'da ise yayınlanan filmler kişiye özel içeriklerden oluşuyor.

Ebeveyn kontrolü ile kullanıcılar dilediği kanalı veya içeriği izlemeye kapatabilirken, tüm programlar arasında farklı seviyede yaş sınırı belirlerken, aynı zamanda Çocuk Profili oluşturarak sadece çocuklara uygun içeriklere ve kanallara erişilebiliyor. Bana Özel menü yapısıyla, kullanıcılar, kaydettiği, yarım bıraktığı, kiraladığı veya satın aldığı içeriklere erişebiliyor.

Çevrim dışı izleme özelliği de içeriklerin internete bağlıyken akıllı telefon veya tabletlere indirilmesini sağlarken, bu sayede internete bağlı olunmadığı ortamlarda da içeriklerin izlenmesine olanak veriyor. Tivibu'nun IMDB puan entegrasyonu sayesinde, kullanıcılar içerik seçerken bu puanı da referans alarak bir karar verebiliyor. "IMDB puanı yüksek filmler" kategorisi üzerinden doğrudan yüksek puanlı içeriklere erişilebiliyor.

- Türkiye'nin en yeni yaşam kanalı Tivilife

Tivibu müşterileri, Tivibu'nun gelişmiş özelliklerini barındıran yeni ara yüzü aracılığıyla IPTV, Web, Smart TV, Apple TV/Android TV, akıllı telefon ya da tabletten oynatılıp durdurulan bir içeriğe, tekrar devam etmek istediğinde, yine bu cihazlardan dilediği zaman izlemeye devam edebiliyor. Kullanıcılar, TivibuGo uygulaması ile Tivibu'nun içeriklerine her yerden ulaşabiliyor.

Futboldan tenise, basketboldan voleybola, eSpordan Formula 1 yarışlarına kadar birçok daldaki spor heyecanını ekranlara taşıyan, sinema kanalları ile çok sayıda filmi izleyicilerle buluşturan; dizi, belgesel ve çocuk kanallarında dünyaca ünlü TV kanallarını bünyesinde barındıran Tivibu zengin içerikler sunmaya devam ediyor.

Yeni nesil TV izleme alışkanlıklarını her geçen gün ileriye taşıyan Tivibu'nun duyurduğu en büyük yeniliklerinden biri de geniş içerik yelpazesine sahip Tivilife kanalı oldu. Türkiye'nin en yeni yaşam kanalı olan Tivilife'ın program seçkisi oluşturulurken; alanında uzman, beğeniyle takip edilen sunucu kadrosuyla, toplumun her kesiminin kendinden bir şeyler bulabileceği programlar özenle seçildi.

Onlarca yeni yerli ve yabancı program, yüzlerce saat zengin içerik Tivilife aracılığıyla Tivibu kulanıcılarının beğenisine sunuluyor. Tivibu kullanıcıları, bu içerikleri kanal yayınının yanısıra Tivibu'nun Seç İzle servisi aracılığıyla diledikleri zaman izleyebilecek. Sadece Tivibu'da yer alacak Tivilife kanalı, Tivibu 2 numaralı kanal üzerinden paket ayrımı olmaksızın tüm Tivibu müşterilerinin beğenisine sunuluyor.

Yorumlar (0)
17
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21