Osmaniyeliler "Türkiye Aşkına" meydanı doldurdu

Osmaniye'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde vatandaşlar Cumhuriyet Meydanını doldurdu.

GÜNDEM 16.07.2022, 11:35 Şükrü TOZLUKLU
55
Osmaniyeliler "Türkiye Aşkına" meydanı doldurdu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşüne, ellerinde Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, 24. 25. ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal, Garnizon Komutan Vekili Piyade Kurmay Binbaşı Erol Demir, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Güven Çelik, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Alparslan Dayangaç, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz öncülüğünde çok sayıda vatandaşımızın katıldığı Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü, Dr. Devlet Bahçeli Meydanı Şehitler Anıtı önünden başladı ve Cumhuriyet Meydanında son buldu. Yürüyüşte gençlerimiz tarafından Bayrağımız taşındı. Yürüyüş sırasında korteje Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı  da eşlik etti.

Cumhuriyet Meydanındaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı ise coşkulu bir kalabalığın katılımına sahne oldu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, canları pahasına demokrasimize, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkan demokrasi şehitlerimiz ve terör şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Programın devamında Şehit Bayram Bozdoğan Camii İmamı Mehmet Karasakal tarafından tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve İl Müftüsü Ali Çakmak dua etti. Program Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisi ile sürdü.

Program Ünlü Ozan Aşık Feymani'nin seslendirdiği birbirinden güzel eserler ile devam etti. Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sancak Koşusunda taşınan Sancağımız sporcularımız tarafından Vali Dr. Erdinç Yılmaz'a teslim edildi.

Programın devamında konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anarak başladığı konuşmasının devamında, "15 Temmuz hain kalkışmada Yüce Milletimize kastedildi. Türkiye'de kaos yaratıldı. Ülkemiz çembere alındı. Fetullahçı hainler yedikleri ekmeğe ihanet edip  Yüce Milletin ve Devletin kurumlarının üzerine vicdansızca havadan, karadan, denizden her türlü donanımlı araç gerekse uçakla mermi top, gülle yağmuruna tutarak 251 vatan evladını şehit ettiler. 2200 vatan evladı gazi oldu. Mağdur aileler, öksüz yetim çocuklar yürekleri dağladı. İyi ki Devletimiz, Vatanımız, Milletimizin gücü güçlüleri vardı. Ülke dört bir yandan kuşatıldı, maksatları Türkiye'yi bölmek, maksatları milleti birbirine düşürüp kırdırmaktı."diye konuştu. İl Başkanı Çomu sözlerinin sonunda, "Bu ülke, vatan, devlet, din, namus için, yıkılmayalım, bölünmeyelim diye 251 şehit verdik, 2200 gazi verdik. Bu ülke için millet için yapılan en büyük fedakarlık, yazılan destanın adıdır; bu ad da 15 Temmuz'dur." dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye İl Başkanı Seydi Gülsoy ise yaptığı konuşmada, şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, gazilerimize sağlık ve afiyet dileyerek, "Bin yıldır Anadolu'yu ebedi vatanımız kılmak için bu toprakları kanlarıyla yoğuran kahramanlar silsilesine katılan 15 Temmuz şehitlerimize borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Rabbimden bir daha 15 Temmuz gibi imtihanlara maruz bırakılmamasını diliyorum. Tarih boyunca pek çok saldırıya, pek çok tuzağa maruz kalmıştık. Milletimiz için vatanımızı korumak veya hakkımızı almak gayesiyle mücadele etmek, bu uğurda şehit olmak adeta ekmek yemek, su içmek kadar tabi şeylerdir."dedi. Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye İl Başkanı Seydi Gülsoy sözlerinin sonunda, "Sözlerime son verirken bir kez daha Aziz Şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla yad ediyorum." dedi.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise yaptığı konuşmada, "Bu necip millet tarih boyunca hep destanlar yazmıştır. Ergenekon'dan başlayan bu destanların en sonuncusu 15 Temmuz'dadır. 1071'de Sultan Alpaslan'ın Malazgirt Zaferi ile başlayan süreçte "Size öyle bir vatan aldım ki ebed müddet sizin olacaktır" dediği bu Anadolu topraklarında her daim küresel güçler tarafından, dış güçler tarafından bizler bu topraklarda misafirmiş gibi düşünülen bir millet olarak görülüyoruz. Bu nedenle bu ülke üzerinde her dönemde oyunlar oynanmıştır. Bu ülkenin bölünmesi için bu ülkenin parçalanması için bu ülkedeki varlığın, birliğin ve beraberliğin bozulması için fitne ve fesadın yayılması için ellerinden gelen her türlü oyunu oynamışlardır."dedi. Belediye Başkanı Kara, sözlerinin sonunda, "Bu milletin ferasetini, bu milletin değerlerini test etmeye kalkmasınlar. Bu millet küllerinden yeniden doğmasını bilen bir millettir." dedi.

Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ise yaptığı konuşmada, "Bugün, alçak 15 Temmuz darbe girişiminin 6. yıldönümü. 15 Temmuz destanını selamladığımız bu anlamlı günde okunan hatm-i şerifleri, duaları, Kur'an-ı Kerim tilavetlerini şehitlerimizin ruhlarına hediye ediyor ve ezanımıza, Bayrağımıza, bağımsızlığımıza sahip çıkan tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün burada Milletimizin bu demokrasi zaferini kutlamak, kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak vatan, millet, bayrak, istiklal ve diğer bütün mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yad etmek ve kahraman gazilerimizi bir kez daha minnetle anmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kimsenin Türkiye'nin kardeşliğini, birliğini ve beraberliğini bozmasına asla fırsat vermeyeceğiz."dedi. Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya sözlerinin devamında, "Ezanımızı susturmak istediler, Bayrağımızı indirmek istediler, Milli İradeyi ayaklar altına almak istediler, geleceğimizi karartmak istediler. Ama milletimiz kahramanca direnişiyle tüm hainleri hüsrana uğrattı. O gece Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla meydanlara akın eden Milletimiz çıplak elleriyle tankların, silahların önünde dimdik durdu. Çukurova ve Cebelibereket'in yiğit evladı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı çok değerli hemşehrimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli Bey'in de ilk çağrısı milletimiz ve devletimizin yanındayız oldu." diye konuştu.

Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, "Bugün, vatanımız uğruna büyük mücadele verdiğimiz “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü” Şehitler Diyarı Osmaniye’mizde tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bugün de Cumhuriyet Meydanını dolduran yiğit hemşehrilerimle bir arada coşkuyla kutlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tarihi zaferle taçlanmış Yüce Türk Milleti’nin böylesine anlamlı tarihi gecesini kutlamaya hoş geldiniz diyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.  O gece; bağımsızlığına, Şanlı Bayrağına, Cennet Vatanına, Kutsal Ezanına, Türk Devletine ve geleceğine sahip çıkan Büyük Türk Milleti’ne şükranlarımı sunuyorum. Sizler o gece; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vererek, çıplak ellerinizle tankları durduran, ölüm saçan silahlara yalın ayak meydan okuyan, canından aziz bildiği vatanı uğruna kendini siper eden yiğitlersiniz. Sizler o gece;  yurdumuza alçakları uğratmayarak,  kutsal topraklarımıza göz dikenlere, bayrağımıza el sürmeye yeltenen hain fetöcü alçaklara haddini bildiren vatan aşığı, bayrak sevdalısı Türk Milletisiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızın cesareti, kararlılığı ve liderliği, Yüce Türk Milleti’ni harekete geçirerek bu alçak fetöcülerin girişimi bertaraf edilmiştir.Bu hain fetö terör örgütü; devletin içinde yıllardır kök salarak, Türkiye’de devletin bütün anayasal kurumlarını, güvenlik birimlerini, mülki ve adli yapısını ele geçirmeyi hedeflemişti. Öyle geniş bir ağa sahipti ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmeyi amaçlarken, Türk halkının sert tokatıyla yüzleşerek, kaçacak delik aramışlardır." diye konuştu.

Vali Yılmaz sözlerinin devamında, "Şehadet aşkını göğsüne nakşeden bu millet, düşmanın kalbine korku salmıştır. Bugünlerimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Toros Dağlarının tepelerinde tek bir evin bacası tüter halde kalmış ise, ben bu milletten umudumu kesmem. Bayrağımı göğsüme sarar, milletimin istiklali uğruna ölürüm. İşte bu yüzden; bizi tankları toplarıyla esaret altına almak isteyenler, gök kubbenin gölgesinde kalan hiçbir yerde boyun eğmeyeceğimizi iyi bilsinler. Çünkü Türkün kanı bayrak aşkıyla akar. Yıllar önce gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele karşı bugün de birliğimizi, dirliğimizi ve sarsılmaz irademizi göstermeye devam ediyoruz. Çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, istiklali için bir an bile tereddüt etmeden vatan sevdasıyla cepheden cepheye koşan anaların yurdudur.Çünkü bizler; kutsal dinimizin yücelttiği şehitlik mertebesine korkusuzca koşarak giden bir milletiz. Çünkü bizler,Cebelibereket’in bağrında şehit olmuş Nene Hatunların, Palalı Süleymanların, Kurtuluş Savaşında gazi olmuş Atatürk’ün torunlarıyız. Çünkü bizler; Sarıkamış Allhuekber Dağı’nda donarak ölmüş 17’sindeki kınalı Ali’yiz. Her zerresi toprak olan Mehmet'iz, vatan için yaşayıp, vatan için ölen Ömer Halisdemir’iz.Çünkü bizler; Malazgirt’te yalın kılıç at koşturan, gemileri karada yürüten, Adriyatik'ten Çin Seddine üç kıtada destan yazan, adalet ve kahramanlık timsali Türk Milletiyiz. Çünkü bizler; mavi göklerimizin şanlı gururu Ay yıldızlı Al Bayrağımızın dalgalandığı her karış vatan toprağında bir yiğidin yattığı büyük Türk Milletiyiz." dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti, "Ey Türk evladı; Bastığın yerleri toprak diyerek geçemezsin, çünkü o toprak ki;  bir mezar taşı bile olmadan kaybolup giden isimsiz kahramanlarla doludur. Bugün özgürce dalgalanan bayrağımız, Hilal ile Yıldıza asil rengini veren ve her damlasıyla göklerde dalgalanan şehitlerimizin kanıdır.  Ey bu vatanın korkusuzları;bilin ki Emanetinize gözü gibi bakan, son nefesine kadar koruyacak olan Türk Milleti var.“Türkiye Geçilmez!” diyen bu milletin evlatları olarak sonsuza kadar “vatan sağ olsun” diye haykıracağız. Bugün, sınırlarımızın içinde ve dışında yürüttüğümüz mücadele; O gece olduğu gibi, tarihi duruşumuzdan asla taviz vermediğimizin ve vermeyeceğimizin en net ifadesidir. 15 Temmuz’daki şahlanışımız, sınır ötesi operasyonlarımız, üç tarafımızı çevreleyen denizlerde Mavi Vatan’ı koruma ve savunma azmimiz, bağımsız ve güçlü Türkiye’mizin en kararlı yürüyüşüdür.Bir asırdır bu ruh ve tarih şuuruyla ülkemizi geleceğe taşıyoruz. Türksat 5A uydumuzla, yerli ve milli otomobilimiz TOGG ile, siber savunma araçlarımızla, kendi üretimimiz olan iha ve sihalarımızla, yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip son teknoloji AKINCI’mızla büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Çünkü Türkiye; Türkün sönmeyen ocağı, gökyüzünün hilal ile yıldızı, Cumhuriyetimizi geleceğe taşıyan gençliği, vatana can suyu olan şehitleridir. Türkiye; üzerinde özgür ve bağımsızca yaşadığımız kutsal toprak, havasını soluduğumuz orman, uğruna can verdiğimiz bayraktır. Türkiye; Ay hilalken vurulmak, kan toprağa akınca, bayrağa renk olmaktır. Dünya üzerinde başka yer yoktur ki, vatanımız kadar uğruna can verilmiş olsun. Şehidim gözün arkada kalmasın. Siz artık vatansınız. Toprak kokan teninizden, şehit kanınızın akan son damlasına kadar, göklerde bayrak olup dalgalandınız yiğidim.  Çünkü; bu ülkenin sahipleri; eve erzak almaya değil, devletimize sahip çıkmaya geldik diyen Batuhanlardır. Bu ülkenin sahipleri; varmadan 18'ine, yardıma koşarken devletine, şehit olan Erenlerdir. İyi ki varsın Türkün Şanlı Yiğidi, iyi ki varsın Erenim. Ey vatanı için vatan olan Türk; Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri kutsal emanete halel getirmemek en büyük vazifemizdir.Yüreği vatan aşkıyla çarpan, ilim ve irfan sahibi genç nesiller yetiştirmek en büyük görevimizdir." diye konuştu.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerinin sonunda, "Ülkemizin bekası, Milletimizin İstiklali ve Bayrağımız uğruna can veren kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Vatan ve Millet aşkıyla mücadele ederken gazilik mertebesine erişen tüm gazilerimize sağlıklı hayırlı uzun ömürler niyaz ediyorum. Hak yolunda, İstiklali uğruna mücadeleden vazgeçmeyen kahraman Türk Milletini ve Bayrağa bakınca gözleri dolan, Şehitler Diyarı Osmaniye’min yiğit evlatlarını sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ne Mutlu Yüreği Türkiye Aşkıyla Çarpan Yiğitlere, Ne Mutlu Türk’üm Diyene!" dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması, dev ekrandan yayınlandı.

Program, Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi korosunun seslendirdiği şarkılarla devam etti. Türkiye genelinde olduğu gibi Osmaniye’nin tüm camilerinden sala okundu.

Program Ünlü Ozan Gül Ahmet Yiğit'in biribirinden güzel eserlerini seslendirdiği konserle son buldu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4