A Millî Takımımızın Uluslar Ligi'ndeki rakipleri belli oldu

UEFA Uluslar Ligi'nde Türkiye, C Ligi 1. Grup'ta Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları ile eşleşti.

SPOR 16.12.2021, 22:52 22.12.2021, 10:38 Şükrü TOZLUKLU
30
A Millî Takımımızın Uluslar Ligi'ndeki rakipleri belli oldu

UEFA'ya üye 55 federasyonun tamamının katıldığı ve dört farklı klasmanda mücadele edeceği Uluslar Ligi kura çekimi seremonisine, Avrupa çapında COVID-19 vakalarında meydana gelen artış nedeniyle, ulusal federasyonlardan davetliler katılmadı.

Türkiye'nin kendi kategorisinde 1. torbada yer aldığı kura çekiminde takımlar, 2020/21 UEFA Uluslar Ligi'nde elde ettikleri puan ve derecelere göre farklı torbalara ayrıldı. 

Kura çekimi sonucu A, B, C ve D liglerindeki grupların dağılımı şöyle:

A Ligi

1. Grup: Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Avusturya
2. Grup: İspanya, Portekiz, İsviçre, Çek Cumhuriyeti
3. Grup: İtalya, Almanya, İngiltere, Macaristan
4. Grup: Belçika, Hollanda, Polonya, Galler

B Ligi

1. Grup: Ukrayna, İskoçya, İrlanda Cumhuriyeti, Ermenistan
2. Grup: İzlanda, Rusya, İsrail, Arnavutluk
3. Grup: Bosna Hersek, Finlandiya, Romanya, Karadağ
4. Grup: İsveç, Norveç, Sırbistan, Slovenya

C Ligi

1. Grup: Türkiye, Lüksemburg, Litvanya, Faroe Adaları
2. Grup: Kuzey İrlanda, Yunanistan, Kosova, Kıbrıs Rum Kesimi - Estonya
3. Grup: Slovakya, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan-Moldova
4. Grup: Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Cebelitarık

D Ligi

1. Grup: Lihtenştayn, Andorra, Kazakistan - Moldova, Letonya
2. Grup: San Marino, Kıbrıs Rum Kesimi - Estonya, Malta

Maçlar Haziran ayında başlıyor

A Millî Takımımız, UEFA Uluslar Ligi'nde 2-14 Haziran 2022 tarihleri arasında dört, 22-27 Eylül 2022 tarihleri arasında ise iki karşılaşma oynanacak.

A Ligi'nde yer alan dört grup birincisi takım, Haziran 2023'te oynanacak final turnuvasında mücadele edecek.

B, C ve D liglerinde gruplarını birinci tamamlayan takımlar, bir üst lige terfi edecek.

A ve B liglerinde son sırayı alan takımlar bir alt lige düşecek. C Ligi'nde gruplarını son sırada tamamlayan dört ekibin Mart 2024'te kendi aralarında oynayacakları play-out maçları sonrasında, C Ligi'nde kalacak ve D Ligi'ne düşecek iki takım belli olacak.

2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri müsabaka formatı henüz UEFA tarafından ilan edilmediğinden, UEFA Uluslar Ligi'nde alınacak sonuçların EURO 2024'e katılımdaki rolü daha sonra belirlenecek.

MÜSABAKALAR                   

TARİH ARALIĞI                             

1 ve 2. Maçlar

2-8 Haziran 2022

3 ve 4. Maçlar

8-14 Haziran 2022

5 ve 6. Maçlar

22-27 Eylül 2022

Yarı-Finaller

14-15 Haziran 2023

Final ve Üçüncülük Maçı

18 Haziran 2023

Play-out Maçları

21-23 ve 24-26 Haziran 2024

Yorumlar (0)
31
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0